Historia Lublina sięga VI–VII w., gdy kształtowały się pierwsze centra osadnicze: Czwartek, Grodzisko i Białkowska Góra. Od tamtego czasu ośrodek ten przeżywał okres rozwoju. Ożywienie trwało do okresu upadku polskich miast w XVII w. Kolejny okres rozwoju trwa od początku XIX w. Dynamiczny wzrost obserwowany od 1944 został poprzedzony II wojną światową i związanych z nią zmian w strukturze ludnościowej.
Nazwa miasta
Istnieje kilka teorii dotyczących nazwy Lublina. Pierwsza z nich mówi o tym, że nazwa Lublin pochodzi od Lubla, czyli potocznej formy imienia Lubomir, co przytacza myśl, że założycielem miasta mógł być człowiek noszący imię Lubel. Według kroniki historii Polski Wincentego Kadłubka, nazwa miasta Lublin pochodzi od imienia siostry Juliusza Cezara, założycielki miasta – Julii.
Ważne wydarzenia
Lublin był miastem wielu wydarzeń historycznych mających ogromny wpływ na rozwój Polski. Jednym z takich wydarzeń było zawarcie unii lubelskiej 1 lipca 1569 roku, podczas sejmu walnego, na mocy której powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. Było to porozumienie zawarte pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego i Wielkim Księstwem Litewskim. Wszelkie podpisanie dokumentów miało miejsce 1 lipca, dopiero jednak 3 dni później- 4 lipca, król wydał dokument, dyplom potwierdzający wszystkie postanowienie z 1 lipca.
Niektóre wydarzenia, jakie miały miejsce w Lublinie, zostały nawet opisane przez wielkich poetów. Np. Jan Kochanowski w swoim utworze „Proporzec albo hołd pruski” nawiązał do wydarzenia, jakie miało miejsce 19 lipca 1569 roku w Lublinie. Książę pruski, Albrecht Fryderyk Hohenzollern, złożył hołd lenny ostatniemu z dynastii Jagiellonów, Zygmuntowi II Augustowi. Niestety, także i złe wydarzenia miały bardzo duży wpływ na miasto. Podczas potopu szwedzkiego czy najazdów kozackich, miasto uległo zniszczeniu. W II połowie XVII wieku Lublin został zrabowany przez wojska rosyjskie, kozackie, a nawet przez Szwedów.
W wyniku wojen północnych miasto bardzo ucierpiało, ponieważ wojsk wroga było tak dużo, że w wielu sytuacjach były nie do pokonania. Jednak warto wspomnieć, że miały miejsce również wydarzenia mające duże, pozytywne znaczenie dla kraju. Mowa tutaj na przykład o wyzwoleniu miasta z 1656 roku, jakiego dokonał wraz ze swoim wojskiem hetman wielki litewski Paweł Jan Sapieha herbu Lis. Po zakończeniu wojen północnych, miasto można było zacząć odbudowywać. Powstawały siedziby magnackie, kościoły, później fundacja „Boni Ordinis”, która zajęła się przede wszystkim odbudową ratusza, a także przywróceniem dawnego wyglądu lubelskim uliczkom.
Lublin pod zaborami
Lublin kiedyś znalazł się pod zaborem rosyjskim. I wojna światowa spowodowała, że wojska rosyjskie zostały zdominowane przez wojska niemieckie i austrowęgierskie, które to przejęły rządy w Lublinie. Lublin zaczął się rozbudowywać tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W I połowie XX wieku miał miejsce rozkwit lubelskiej kultury, powstało wiele fabryk, dzięki temu także wiele nowych miejsc pracy. Okres II wojny światowej był czarnym czasem dla lubelskiej inteligencji i dla całego miasta. Niemcy zamknęli Katolicki Uniwersytet Lubelski, aresztowali wielu profesorów i duchownych.
Podczas Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej, jaką przeprowadzili okupanci niemieccy, aresztowano kilkaset osób, około 500 z nich brutalnie zamordowano poprzez rozstrzelanie w Rurach Jezuickich (wieś niedaleko Lublina). Wąwóz we wsi, stał się miejscem zagłady wielu Polaków, którzy przywożeni byli tam celem rozstrzelania z więzienia utworzonego w czasie II wojny światowej na Zamku Lubelskim.
Dopiero w roku 1944 zaczęto walkę o wyzwolenie miasta, Lublin stał się nawet siedzibą Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Pod koniec I połowy XX wieku utworzono Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowkiej, z którego powstały Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy W Lublinie, a także na początku II połowy XX wieku uruchomiono Politechnikę Lubelską. Za czasów Polskiej Republiki Ludowej w Lublinie powstała również Fabryka Samochodów Ciężarowych. Lublin zaczął się mocno rozbudowywać, liczba ludności w stosunku do roku wybuchu II wojny światowej wzrosła kilkakrotnie. Miasto zostało nawet nagrodzone Orderem Krzyża Grunwaldu (dwukrotnie).
Nie miałem pojęcia, że Lublin tyle wycierpiał w historii i tak się zasłużył dla całej Polski! Bardzo przydatny materiał
W pełni się zgadzam! Dowiedziałam się wielu nowych rzeczy